Panele słoneczne spełniają swoją funkcję nie tylko podczas pięknej słonecznej pogody. Światło słoneczne dociera na ziemię nawet wtedy, gdy na niebie kłębią się gęste chmury albo mamy mroźną zimę. 

 

Postaw na wydajność

Ilość wytwarzanego przez instalację fotowoltaiczną prądu zależna jest od kilku czynników – słońce lub jego brak jest tylko jednym z nich. Ważny jest także kąt nachylenia paneli zamontowanych na dachu lun gruncie. O tym, jaki powinien on być, niech zdecyduje specjalista w tej dziedzinie. Zależne jest to bowiem między innymi od regionu, w którym instalacja będzie montowana. Na południu Polski kąt nachylenia będzie mniejszy niż na północy – taka jest ogólna zasada. Znaczenie ma także kierunek, w którym panele będą zwrócone – ustawione tyłem do słońca będą bezużyteczne. Na sposób montażu ma wpływ także rodzaj dachu, czyli to, czy jest on płaski, czy nachylony. Wszystko to decyduje o wydajności instalacji, dlatego zadania te warto powierzyć fachowcowi, który na co dzień montuje panele fotowoltaiczne. Chodzież jest siedzibą firmy, która oferuje zarówno zestawy fotowoltaiczne, jak i usługi związane z ich montażem. 

 

Więcej światła!

Dla najlepszej wydajności panele słoneczne powinny być skierowane na południe, wówczas będą „łapać” najwięcej napędzającego je paliwa, czyli światła słonecznego. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, to ustawmy je w kierunku na wschód lub zachód. Wtedy pozyskają mniej światła, ale wystarczającą do sprawnego działania ilość. Istnieje też możliwość podziału instalacji na kilka części i zamontowanie jej w różnych miejscach, jeżeli nasz dach ma kilka kątów pochylenia. Upewnijmy się jednak, czy takie rozwiązanie będzie optymalne, bo wiąże się to z większym nakładem pracy podczas montażu. Nie zawsze jednak te ogólne zasady mają zastosowanie, więc do każdego projektu należy podejść indywidualnie. Skierowana na południe instalacja może nie spełnić swojej funkcji, jeżeli na dach stale pada cień stojącego w pobliżu dużego budynku czy drzewa. Dlatego skorzystanie z usług specjalistów jest zawsze najlepszym rozwiązaniem.

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *